WZW typu C
Na WZW typu C choruje na świecie około 170 milionów osób, w Polsce liczbę osób zakażonych szacuje się na 700 000. Szczególnie wysoki wskaźnik zainfekowania jest u narkomanów przyjmujących środki odurzające dożylnie, jest to aż 60-90%. Wirusem HCV można się zarazić poprzez kontakt z krwią, wystarczy nawet niewielka ilość, niewidoczna dla oka. HCV można zarazić się również podczas transfuzji krwi lub poprzez kontakt z nie sterylnymi igłami. Ryzyko infekcji poprzez kontakty seksualne jest bardzo niewielkie, łatwiej zarazić się wirusem poprzez używanie cudzej szczoteczki do zębów, grzebienia czy żyletki. Wirus może być również przekazany dziecku przez matkę podczas porodu lub karmienia piersią.
Objawy, które występują przy zakażeniu HCV są bardzo różnorodne i często łączy się je z innymi schorzeniami, dlatego zdiagnozowanie choroby jest utrudnione. Najczęściej występujące u pacjentów objawy to:
- Częste uczucie zmęczenia
- Niepokój
- Utrata wagi
- Spadek apetytu
- Uczucie dyskomfortu w okolicach wątroby
- Problemy z koncentracją
- Nudności, pocenie, gorączka
- Żółknięcie skóry i białek oczu
Leczenie WZW typu C zazwyczaj trwa od 6 do 12 miesięcy. Polega na przyjmowaniu kombinacji dwóch leków – jednego w postaci zastrzyków podskórnych a drugiego w formie tabletek. Mogą one powodować efekty uboczne m.in. spadek nastroju, gorączki, bóle mięśni, podrażnienia skóry i wiele innych. Dieta powinna być tak jak i przy innych typach WZW zbalansowana, regularna, obfita w witaminy oraz minerały.
W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia należy:
- unikać jakiegokolwiek kontaktu z krwią poprzez m.in. dokładnie czyszczenie wszystkich powierzchni mających z nią styczność,
- nie pożyczać niczyich przedmiotów mogących zawierać niewidoczne drobiny krwi,
- dokładnie osłaniać wszystkie swoje rany i zadrapania przy użyciu plastrów,
- używać gumowych rękawic podczas pracy z krwią
- Jeśli masz podejrzenie, że jesteś zarażony HCV nie oddawaj krwi ani nie rejestruj się jako dawca organów