Informacje medyczne - wątroba i jej leczenie

Wątroba - Storna Główna

Wątroba to część układu trawiennego oraz największy gruczoł w organizmie. Jest umiejscowiona w górnej części jamy brzusznej, pod przeponą oraz nad żołądkiem i jelitami. Jej wielkość wynosi przeciętnie 22-24 cm w wymiarze poprzecznym, 15-20 cm w pionie oraz 12-15 cm w wymiarze przednio-tylnim. Waga wątroby u dorosłego mężczyzny wynosi od 1500-1700 gram. U kobiet jest ona średnio o 200 gram lżejsza. Jej rzeczywista masa w organizmie jest jednak większa o 500-700 gram ze względu na przepływającą przez nią krew.
 
Wyróżniamy trzy główne powierzchnie, z których wątroba się składa: górną, dolną oraz tylną. Powierzchnia górna jest wypukła i przylega do dołu przepony. Można na niej wyodrębnić dwa płaty: prawy(większy) i znacznie mniejszy lewy, który stanowi około 20% masy całej wątroby. Powierzchnia górna od dolnej jest oddzielona brzegiem przednim.
 
Budowa układu pokarmowego - Wątroba i żołądek Na budowę tej części wątroby składają się również więzadła: sierpowate oraz obłe wątroby (jest rozciągliwe, gdyż tworzą je liczne komórki mięśniowe). Dolna powierzchnia wątroby jest nieregularna oraz spłaszczona. Poza licznymi bruzdami można na niej zauważyć płat czworoboczny oraz płat ogoniasty. Obszar ten jest dobrze ukrwiony ze względu na obecność żyły wrotnej, która m.in. doprowadza z jelit do wątroby aminokwasy i węglowodany. Należy również wspomnieć, że przez tą część wątroby przebiega przewód wątrobny odprowadzający z niej żółć.
 
Kształt powierzchni tylnej można porównać do kształtu trójkąta. Ta część gruczołu jest ulokowana w większości na prawym płacie, ograniczona przez blaszkę przednią i tylnią. Podstawowym budulcem wątroby są komórki wątrobowe zwane hepatocytami. Stanowią one 95% masy całej wątroby. Żyją około roku i posiadają bardzo duże zdolności regeneracyjne. Cały narząd wyłożony jest błoną zwaną torebką Glissona, którą tworzą włókna klejorodne i sprężyste. Z zewnątrz jest okryta otrzewną wątroby.